gabinet psychoterapeutyczny Bydgoszcz

Terapie Indywidualne

gabinet psychoterapeutyczny Bydgoszcz

Terapie Rodzinne

gabinet psychoterapeutyczny Bydgoszcz

Terapie dla Par

Blog

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

Dlaczego psychoterapia indywidualna zamiast po prostu psychoterapia?

Wybór ten nie wynika z niczego niezwykłego. Po prostu istnieją dwa rodzaje psychoterapii: indywidualna oraz grupowa. Z tym że ten drugi rodzaj odbywa się w grupie i jest to psychoterapia skierowana do par i rodzin. Psychoterapia indywidualna natomiast ma formę swobodnej rozmowy terapeutycznej bez udziału osób trzecich.

Psychoterapeuta Bydgoszcz

Kto powinien skorzystać z psychoterapii indywidualnej?

Rodzaj terapii, jakim jest psychoterapia indywidualna to rozwiązanie dla każdego, kto chce skorzystać z tej formy wsparcia. Dla wielu osób powodem rozpoczęcia psychoterapii indywidualnej będzie traumatyczna sytuacja życiowa, w której się znaleźli. Może to być żałoba, choroba bliskiej osoby czy też rozwód. Inni traktują ją jako formę leczenia uzależnienia lub depresji. Jednak coraz większa grupa zaczyna korzystać z psychoterapii indywidualnej w celu samorozwoju oraz poszerzenia świadomości. Mając często szczęśliwe i bardzo poukładane życie chcą traktować terapię jako narzędzie, służące zgłębieniu siebie, które wpłynąć ma na bardziej świadome funkcjonowanie w codziennym życiu oraz na usprawnieniu relacji partnerskich, z dziećmi, przyjaciółmi oraz rodziną.

Są również osoby, które, mimo iż posiadają wszystko to, co społecznie uważamy za gwarancję sukcesu, nie są szczęśliwe i dzięki psychoterapii indywidualnej chcą znaleźć radość i sens życia. Jeszcze inni zgłaszają się na ten rodzaj terapii z uwagi na nieudane związki, chcąc odnaleźć przyczynę tego stanu rzeczy.

Chcę iść na psychoterapię. Ile będzie trwała?

Nie jest to takie proste do określenia, jednak na pewno nie będzie to trwało trzy sesje. Psychoterapia jest swego rodzaju procesem, który często trwa rok, a nawet dłużej. Wiele zależy od rodzaju psychoterapii i od złożoności problemu, z którym udajemy się do gabinetu.

Jak wygląda sesja psychoterapii indywidualnej?

W tym przypadku również nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem psychoterapia zależy od jej rodzaju. Na pewno możesz mieć pewność, że na spotkaniu nie spotkasz się z radami. Żaden psychoterapeuta nie powie Ci wprost jaką decyzję masz podjąć i czy jego zdaniem musisz rzucić pracę albo wziąć rozwód lub nie. Nikt nie będzie Cię również oceniał, moralizował ani próbował nakłonić Cię do zmiany Twoich poglądów i przekonań. Tym, co na pewno spotkasz w trakcie sesji, będzie rozmowa, w trakcie której mogą paść pytania mające pomóc Ci lepiej poznać siebie i stan, w którym się znajdujesz. Znajdziesz również przestrzeń na swoje uczucia, z pewnością jednak nie zostaniesz nakłoniony do ich wyrażania jeśli nie masz na to chęci.

A jak to jest z tym grzebaniem w przeszłości?

Wiele osób obawia się psychoterapii indywidualnej, ponieważ są przekonane, że jest to nieuzasadnione grzebanie w przeszłości. Warto jednak podkreślić, że w wielu nurtach psychoterapii, tak jak w ericksonowskiej, temat przeszłości praktycznie nie istnieje. W odmianie Gestalt dużo ważniejsze jest również to, jak przeżywamy dane rzeczy w tym momencie, niż to, co było dawniej. Oczywiście w trakcie sesji mogą paść pytania o doświadczenia z przeszłości, jednak raczej nie jest to motyw przewodni całej terapii.

Jak zwierzać się obcemu człowiekowi?

Pamiętajmy o tym, że w psychoterapii nie chodzi o to, by na pierwszym czy nawet dwudziestym z rzędu spotkaniu opowiedzieć swojemu terapeucie najgłębiej skrywane sekrety. Nie chodzi również o to, że mamy w sposób niekomfortowy dla nas zwierzać się obcej osobie.

Nie musisz się tego wszystkiego obawiać, bowiem w trakcie sesji w gabinecie psychologicznym w Bydgoszczy mówisz tyle, ile jesteś w stanie powiedzieć w tej chwili. Zapewniam Cię, że w trakcie powolnego oswajania się z terapeutą i gabinetem będziesz w stanie i gotowości, by mówić o wielu rzeczach, które Cię niepokoją lub denerwują.

Na koniec zapamiętaj, że psychoterapia nie jest dla każdego. Sprawdzi się raczej u osób, które mają nie tylko potrzebę, ale i chęć oraz ciekawość, by z niej skorzystać. Psychoterapia poprowadzona w odpowiedni sposób przez terapeutę z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą może stać się niezwykłą podróżą, dzięki której życie nabierze głębi, a postrzeganie innych zasadniczo się zmieni.

Terapia par Bydgoszcz - Zadzwoń: +48 600 827 787

Kontakt z psychoterapeutą - Bydgoszcz Miedzyń

Telefon

+48 600-827-787

E-mail

golebiowska.terapia@gmail.com

Państwa dane osobowe przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności dostępną pod adresem beata-golebiowska.pl/kontakt/polityka-prywatnosci.html

Lokalizacja gabinetu

ul. Żniwna 8
85-355 Bydgoszcz (Miedzyń)

Lokalizacja gabinetu psychoterapeutycznego - Bydzgoszcz Miedzyń

Kliknij mapkę, aby przejść
na stronę kontaktową.