gabinet psychoterapeutyczny Bydgoszcz

Terapie Indywidualne

gabinet psychoterapeutyczny Bydgoszcz

Terapie Rodzinne

gabinet psychoterapeutyczny Bydgoszcz

Terapie dla Par

Blog

Pomoc psychologiczna dla młodzieży - jak wygląda terapia nastolatka?

Okres dorastania to niezwykle trudny czas zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Młody człowiek musi zmierzyć się wtedy z wieloma zmianami, jakie zachodzą w jego psychice i ciele, a także doświadcza związanych z tym procesem rozmaitych trudności czy też kłopotów. Czasem problemy te nawarstwiają się tak bardzo, że nastolatkowi potrzebna jest profesjonalna pomoc psychologiczna.

Pierwszy krok w stronę terapii

Osobą, która zazwyczaj zapisuje nastolatka na konsultacje, jest mama lub tata. Dzieje się tak, ponieważ większość poradni przed zapisaniem pacjenta na wizytę wymaga zgody rodziców. Spora część ośrodków proponuje również rozpocząć terapię od spotkania psychologa z samymi rodzicami lub z dzieckiem i rodzicami. Taka wnikliwa konsultacja ma na celu wybór najlepszej metody pomocy dostosowanej indywidualnie do każdego przypadku. Może to być terapia rodzinna, indywidualna lub grupowa. Może się również zdarzyć, że terapeuta zaproponuje rodzicom terapię par, jeśli tylko uzna, że problemy dziecka są spowodowane przez trudności występujące w związku jego rodziców.

W przypadku terapii rodzinnej konieczne jest, by uczestniczyli w niej wszyscy członkowie rodziny. Z kolei, jeśli terapia będzie miała charakter indywidualny, to rodzice nastolatka będą zapraszani, co jakiś czas na sesję lub jej fragment. W praktyce zdecydowana większość specjalistów praktykuje zapraszanie rodziców, co jakiś czas na spotkanie w obecności dziecka. Takie działanie ma zniwelować możliwość odczuwania przez dziecko obaw, że rodzice zbudują z terapeutą jakiś rodzaj koalicji.

Problemy, które mogą pojawić się w trakcie terapii

Jednym z częściej spotykanych problemów jest konflikt motywacji. Rodzice przyprowadzający nastolatka zgłaszają terapeucie całą listę życzeń (dziecko ma być posłuszne, ma się dobrze uczyć, wyjąć kolczyk z nosa itp.). Jest to bardzo złe podejście, które może przynieść jedynie pogorszenie problemów, z jakimi zmaga się nastolatek. Zazwyczaj, bowiem okazuje się, że młody człowiek czuje się osamotniony, nie ma z kim porozmawiać i opowiedzieć o swoich problemach. Może się również zdarzyć, że nastolatek nie chce terapii lub ma względem niej jakieś obawy. W każdym z tych przypadków najważniejsze jest to, by pamiętać, że nie należy ciągnąć terapii na siłę. Nastolatek musi czuć wewnętrzną motywację do zmiany, inaczej spotkania nie przyniosą żadnych korzyści.

Ustalenie źródła nieporozumień

Drugim z istotnych problemów jest poufność. Niestety w przypadku terapii nastolatków bardzo często dochodzi do konfliktu interesów. Młody człowiek boi się otworzyć przed terapeutą w obawie, że przekaże on jego największe sekrety rodzicom. Z kolei rodzice oczekują, że terapeuta wydobędzie z ich dziecka informacje, które ich interesują. Dlatego tak istotne jest ustalenie granic już na początku terapii i powiadomienie rodziców, że w gabinecie panuje zasada zaufania i żadne informacje, poza te, które mogą stanowić zagrożenie życia i zdrowia dziecka nie będą dalej przekazywane bez wiedzy nastolatka.

Ile powinna trwać terapia nastolatka?

Czas trwania terapii jest bardzo indywidualny i zależy od problemów, z którymi zmaga się nastolatek. Jedno jest jednak pewne, w zdecydowanej większości przypadków nie wystarczą jedno lub dwa spotkania. Trudno jest również zaplanować w czasie ilość spotkań, bowiem podanie nastolatkowi informacji o konieczności odbycia 10 czy też 15 sesji może go szybko zniechęcić. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na 3 spotkania, po których dziecko będzie mogło zdecydować, czy będzie kontynuować terapię.

Duże znaczenie w przypadku nastolatków będzie mieć płeć terapeuty. Dużo łatwiej jest dziecku opowiadać o sobie i zmianach zachodzących w jego ciele i psychice osobie o tej samej płci. W ten sposób nastolatek nie będzie krępował się w trakcie rozmowy o niektórych tematach, a terapeuta będzie miał szansę dotrzeć głębiej w jego psychikę. Najlepiej jest wprost zapytać dziecko, czy łatwiej będzie mu spotykać się z mężczyzną, czy też z kobietą. Bardzo istotnym elementem terapii jest również pytanie nastolatka o jego wrażenia z każdego spotkania oraz uświadomienie go, że nie musi kontynuować terapii z danym specjalistą, jeśli nie czuje się dobrze w jego towarzystwie. W końcu w terapii najważniejszy jest dobrostan nastolatka i to, by pomoc była skuteczna.

Gabinet psychologiczny Bydgoszcz - Umów wizytę!

Kontakt z psychoterapeutą - Bydgoszcz Miedzyń

Telefon

+48 600-827-787

E-mail

golebiowska.terapia@gmail.com

Państwa dane osobowe przetwarzane są zgodnie z Polityką prywatności dostępną pod adresem beata-golebiowska.pl/kontakt/polityka-prywatnosci.html

Lokalizacja gabinetu

ul. Żniwna 8
85-355 Bydgoszcz (Miedzyń)

Lokalizacja gabinetu psychoterapeutycznego - Bydzgoszcz Miedzyń

Kliknij mapkę, aby przejść
na stronę kontaktową.